Nervų sistemos vystymosi metu susidaro perteklinės neuronų sinapsės, kurios, sistemai bręstant, yra pašalinamos vykstant procesui, vadinamam sinapsių genėjimu. Priklausomai nuo smegenų srities, su vystymusi siejamo neuronų tinklo optimizavimo metu gali būti pašalinama iki 70% susiformavusių sinapsių. Kodėl prarandama tiek daug sinapsių? Kas nustato, kurios sinapsės pašalinamos? Kokie molekuliniai mechanizmai dalyvauja šiame procese ir kokios šio proceso sutrikimų pasekmės?
Tinkamas sinapsių genėjimas yra reikalingas likusių sinapsių sustiprinimui ir yra kritiškai svarbus normaliam smegenų vystymuisi. Gyvūnų modeliuose sinapsių genėjimo nukrypimai sutrikdo neuronų tinklo brendimą ir lemia netinkamus sąryšius smegenyse. Žmogaus smegenų vaizdinimo ir post-mortem tyrimuose nustatyta, kad šizofreniniai sutrikimai gali būti siejami su per dideliu genėjimu, lemiančiu sumažėjusį smegenų tūrį ir mažesnį dendritinių spygliukų tankį. Kita vertus, padidėjęs smegenų tūris ir dendritinių spygliukų tankis autistiniuose individuose sudaro prielaidas per mažo genėjimo hipotezėms.
Deja, rizikos veiksniai, lemiantys tokių sutrikimų atsiradimą, ir priežastys, dėl kurių sinapsių genėjimas yra būtinas tinkamo tinklo susidarymui, šiuo metu yra menkai išaiškintos. Ilgą laiką sinapsių genėjimas buvo laikomas tik nuo neuronų priklausomu procesu. Tačiau pastarųjų metų tyrimai atskleidė, kad nereikalingos sinapsės gali būti fagocituojamos rezidentinių imuninių ląstelių – mikroglijos. Pelių modeliuose mikroglijos ląstelės yra pritraukiamos į bręstančius smegenų regionus neuronų chemotaktinio baltymo fraktalkino ir pašalina sinapses nuo imuninės komplemento sistemos priklausomu būdu. Tačiau kaip šios sistemos veikia, kad tam tikros sinapsės būtų šalinamos atrankiai?
Kad mikroglija galėtų skirti sinapsių porūšius, kuriuos reikia arba pašalinti, arba išlaikyti ir sustiprinti, ant sinapsių paviršiaus turi būti pateikiami molekuliniai signalai, kurie skatintų arba slopintų mikroglijos sąveiką su sinapsėmis ir jų šalinimą. Mes siekiame aprašyti molekulinius signalinius kelius, kuriais vyksta šis itin tikslus ir atrankus nereikalingų sinapsių genėjimas. Savo tyrimuose naudojame ex vivo audinių kultūras ir genetiškai modifikuotas pelių linijas. Didelės skyros fluorescencinės mikroskopijos besivystančių tinklų tyrimus papildome elektrofiziologiniais matavimais ir gyvūnų elgsenos eksperimentais. Mūsų tikslas yra nustatyti in vitro, o tuomet ir in vivo, kokios sinapsės yra pašalinamos, ir aprašyti jų molekulinius profilius, taip gaunant pirmąsias įžvalgas į molekulinius procesus, kurie vystymosi metu lemia bręstančių tinklų sinapsių genėjimą smegenyse.