Pilkųjų ruonų (Halichoerus grypus) elgsena yra įvairi, subtili, ji keičiasi su amžiumi ir metų eigoje bei yra sudėtinga tyrinėti dėl vandeninio ir nuošalaus ruonių gyvenimo būdo. Ypač mažai žinoma apie jaunų individų elgseną, ankstyvąjį jauniklių vystymąsi, steroidinių hormonų, veikiančių nervinės, imuninės ir reprodukcinės sistemų formavimąsi, poveikį.
Socialinės elgsenos ir ją veikiančių veiksnių tyrimai ankstyvuoju vystymosi etapu galėtų padėti geriau suprasti pilkųjų ruonių judėjimą vandenyje ir sausumoje, telkimąsi į būrius, ruonių gebėjimą atpažinti atskirus individus bei elgsenos pokyčius jaunikliui augant.
Šiuo metu atliekami tyrimai, kurių tikslas įvertinti pilkųjų ruonių socialinės elgsenos kaitą ir steroidinių hormonų koncentracijos pokyčius ankstyvosios ontogenezės periodu (nuo atjunkymo iki brandos).
Elgsenos tyrimai atliekami laisvėje, natūraliomis sąlygomis Isle of May saloje (Škotijoje), vienoje iš didžiausių pilkųjų ruonių veisimosi teritorijų, kur rugsėjo – gruodžio mėnesiais vesti jauniklius ir poruotis atplaukia net keli tūkstančiai ruonių bei Saarema salose (Estijoje), taip pat didžiausioje ruonių veisimosi teritorijų Baltijos jūroje.
Elgsena tiriama ir analizuojama bendradarbiaujant su žinomiausiais pilkųjų ruonių elgsenos specialistais, naudojant aukštos raiškos elgsenos registravimo įrangą bei geografinės informacijos sistemas (ArcGIS, QGIS).
Steroidų (kortizolio, estradiolio, testosterono ir dihidrotestosterono) koncentracijos nustatomos naudojant įvairius hormonų tyrimo metodus, tokius kaip ELISA, GC-MS/MS, UPLC-MS/MS, LC-MS/MS. Steroidams nustatyti renkamas ne tik kraujas, bet ir naudojami tokie neinvaziniai steroidų šaltiniai, kaip seilės ir kailis.