Neurobiofizika
(iki 2016 m. buvo Biofizika)
Neurobiofizikos bakalauro studijų programa skirta besidomintiems gyvosiomis sistemomis ir nervų sistemos veikla, siekiantiems išmokti modernių eksperimentinio tyrimo ir analizės metodų, norintiems spręsti aktualias biologijos, neuromokslų, biosistemų, bio- ir nanotechnologijų, psichofarmakologijos bei medicinos problemas.
Tai studijų programa, apjungianti neurobiologijos ir biofizikos mokslų sritis.
Kas yra neurobiofizika?
Neurobiofizika yra nervų sistemos funkcionavimo principų tyrimas taikant biofizikinius metodus. Kaip studijų programa, neurobiofizika aprėpia tiek klasikinės biofizikos, tiek ir smegenų funkcijų pažinimą gvildenančius – neurobiologijos dalykus.
Kuo neurobiofizikos mokslas svarbus žmonijai?
Ilgėjanti gyvenimo trukmė, spartėjantis gyvenimo tempas, didėjantys informacijos srautai ir protinio darbo krūvis – tai tik keletas iššūkių, su kuriais šiandien susiduria neuromokslininkai ir biofizikai. Pasinaudojus smegenų veikimo principais kuriamos naujos ir efektyvesės robotinės sistemos. Sąsaja „smegenys–kompiuteris“ – dar viena labai aktuali, tačiau iki galo neišspręsta problema. Taip pat, biofizikai ieško greitesnių, mažiau intervencinių tyrimo metodų onkologijoje, kaip kad optinė biopsija. Fotoaktyvių medžiagų, nanodalelių taikymas gali atverti naujas vaizdinimo, diagnostikos ir gydymo galimybes.
Kokia šio mokslo ateitis?
Centrinė nervų sistema laikoma sudėtingiausiu Visatos dariniu, tad jo pažinimas svarbus tiek fundamentiniu, tiek ir taikomuoju aspektu, kita vertus – akivaizdu, kad šis pažinimo procesas tikrai užtruks ilgai, tuo pačiu užtikrindamas darbo vietas tuo užsiimantiems. Viena iliustracija – ES skyrė 1 mlrd. Eurų 10 metų trukmės projektui „Human Brain Project“, kuriame dirba didžiulis skaičius tyrėjų iš daugelio šalių. JAV inicijavo didelio masto projektą „The Human Connectome Project“. Medicinos ateitis taip pat siejama su naujais biofizikiniais, neurobiologiniais tyrimais, pagrįstais vaizdinimo, diagnostikos ir gydymo metodais.
Kokie naujausi atradimai neurobiofizikos srityje?
Praktiškai kiekvieną dieną pasirodo tyrimų rezultatų, po kruopelytę gilinančių ir plečiančių mūsų supratimą apie smegenis. Iš netikėtesnių pastarojo meto atradimų galima paminėti limfinės sistemos centrinėje nervų sistemoje atradimą, sąveiką tarp mikrobiotos virškinimo sistemoje ir centrinės nervų sistemos, regos / uoslės / skonio receptorių buvimą ir funkcionavimą už tradicinių jutimo organų ribų.
Ką kviečiame studijuoti?
- Smalsius, besidominčius biologinių objektų ir smegenų tyrimais, gyvybės mokslų naujovėmis ir pasiekimais, turinčius polinkį tiksliesiems mokslams.
- Reikalavimų stojantiesiems ieškokite Kviečia VU puslapyje.
-
Studijų metu teorinių žinių įgysite studijuodami:
- modernius mokslus (neurobiologija, biofizika, fiziologija, genetika, molekuline biologija, biochemija, mikrobiologija);
- fundamentalius mokslus (matematika, fizika, chemija, biologija);
- specializuotus dalykus (intelektika, neuroinformatika, smegenovaizda, elektrofiziologija ir kt.).
Studijų metu praktinių gebėjimų įgysite:
- atlikdami laboratorinius darbus ir pratybas mokomosiose laboratorijose aprūpintose modernia įranga;
- bendraudami su dėstytojais mokslininkais – pripažintais savo srities specialistais;
- rengdami savo baigiamuosius darbus Gyvybės mokslų centro mokslinėse laboratorijose bei bendradarbiaujančiose mokslo ir medicinos įstaigose (Vilniaus universitetinėje ligoninėje, Respublikinėje Vilniaus Psichiatrijos ligoninėje, Fizinių ir technologinių mokslų centre ir kt.).
Padedami ir skatinami dėstytojų lavinsite savo bendruosius gebėjimus, tokius kaip darbas grupėje, laiko planavimas, įgytų žinių ir koncepcijų perteikimas specialistams ir nespecialistams. Be to, išmoksite teisingai parinkti ir taikyti šiuolaikinius mokslinių tyrimų metodus, įvertinti jų privalumus ir trūkumus.
Neurobiofizikos studijų programą galite rasti čia.
Studijuodami neurobiofiziką taip pat galėsite:
- Rinktis gretutines studijas su įvairiomis Gyvybės mokslų centro ir kituose VU fakultetuose vykdomomis studijų programomis;
- Dalyvauti tarptautinėse mainų programose (ERASMUS+, dvišalėse mainų sutartyse ir pan.).
-
Ką gali veikti neurobiofizikos bakalauro studijų absolventai?
- Tęsti studijas magistrantūroje (biofizikos, neurobiologijos, biochemijos, bioinformatikos, medicinos biologijos, genetikos, aplinkos studijų ir pan.);
- Dirbti:
- Mokslinėse institucijose,
- Šiuolaikinių aukštų technologijų gamybos įmonėse,
- Medicinos, aplinkosaugos, švietimo įstaigose,
- Biomedicinine ir laboratorine įranga prekiaujančiose firmose;
- Kurti savo verslą ir kt.
Plačiau apie programą pasakoja prof. A. Alaburda.