Mūsų laboratorijos tyrimai yra susiję su dviem tikslais.

Pirmas – tyrimai, susiję su naujų farmakologinių preparatų ir strategijų, skirtų alkoholizmui gydyti, identifikavimu. Alkoholio vartojimas gali sukelti alkoholio priklausomybę, vieną iš labiausiai paplitusių psichinių sutrikimų pasaulyje. Alkoholizmui gydyti skirta farmakoterapija yra sukurta, tačiau nėra dažnai naudojama dėl labai žemo efektyvumo. Taigi, vienas iš laboratorijos tikslų yra neurobiologinių mechanizmų, kontroliuojančių alkoholio vartotojo elgesį, ir naujų preparatų, skirtų alkoholizmui gydyti, identifikavimas.

Antras – eksperimentinių vaistų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, skirtų psichikos ligoms ir neurologiniams sutrikimams gydyti, tyrimai bei individualių pacientų skirtumų įtaka šių medžiagų efektyvumui. Tuo tikslu mes įdiegėme ir naudojame gyvūnų ligų modelius (pvz.,  priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų, atminties sutrikimai, lėtinis skausmas, socialinio elgesio sutrikimai) bei testus, skirtus elgsenos ir smegenų veiklos pokyčiams matuoti. Smegenų veiklos pokyčiams registruoti atliekame in vivo elektrofiziologinius matavimus prieš ir po preparatų suleidimo. Norint pagerinti gydymo vaistais efektyvumą, būtina nustatyti pacientus, kuriems gydymo konkrečiu vaistu teigiamo efekto tikimybė yra didesnė, o taip pat išsiaiškinti veiksnius, kurie turi įtakos gydymo efektyvumui. Tik tokiu atveju gydymas vaistais taps optimizuotas, nes bus pritaikytas konkrečiam pacientui. Taigi, vienas iš mūsų tyrimų tikslų yra išsiaiškinti priklausomybę tarp individualių skirtumų ir gydymo vaistais efektyvumo.

• Prof. Osvaldas Rukšėnas

Premijos

Prof. Osvaldas Rukšėnas, Lietuvos mokslo premija, 2011

Dalyvavimas projektuose